Jak odpowiedzialnie przygotować się do wyjścia w teren?

Turystyka outdoorowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Nie da się ukryć, że spory wkład w jej propagowanie miały programy takich specjalistów survivalu, jak Bear Grylls czy Ray Mears. Jednak dla normalnego zjadacza chleba taka forma kontaktu z naturą, jaką przedstawia się w audycjach telewizyjnych, jest zbyt dużym wyzwaniem. Większość z nas wybiera się w teren aby wypocząć i odetchnąć od miejskiego zgiełku, dlatego wolimy zabrać ze sobą kawałek cywilizacji w postaci wyposażenia turystycznego.

Zdecydowanie pierwszą linią ekwipunku zabieraną w teren jest strój. Musi on być dostosowany do warunków panujących w czasie wyprawy, niemądrze jest więc wychodzić na górski szlak na przykład w półbutach i wełnianym płaszczu. Większość doświadczonych łazików poleca na wyprawy kurtki trekkingowe i odpowiednie buty. Jest to absolutna podstawa, gdyż takie odzienie nie tylko chroni nas przed warunkami atmosferycznymi, ale również zapewnia wygodę i swobodę ruchów, zabezpieczając przy tym newralgiczne punkty naszego ciała, na przykład stawy skokowe.

Przed wyjściem na jakąkolwiek dłuższą wyprawę warto zorientować się wcześniej, jak wygląda teren, który planujemy odwiedzić, oraz oprzeć swoje wyposażenie o posiadaną wiedzę teoretyczną oraz ewentualne doświadczenia z poprzednich wyjść. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zaważyć na naszym zdrowiu lub życiu.