Skąd pochodzą buty oxford?

Buty oxford zaliczane są do najbardziej klasycznych butów męskich. Ich ponadczasowy krój sprawdza się na każdą okazję, są niezwykle wygodne i eleganckie. Pomimo wielu różnych trendów, buty te nigdy nie wychodzą z mody, tak więc w swojej szafie powinien je mieć każdy modny i stylowy mężczyzna.

Buty oxford- opis szczegółowy

Charakteryzują się niezwykle smukłą linią, dlatego też współcześnie uznawane są za najbardziej eleganckie buty dla mężczyzn. Buty te posiadają kilka charakterystycznych elementów, po których łatwo je poznać. W pierwszej kolejności łatwo je rozpoznać po tzw. zamkniętej przyszwie. Sam opis zamkniętej przyszwy nie wiele mówi laikom, jednak chodzi o to, że boczne części buta z dziurkami na sznurowadła są wszyte pod spód przyszwy. Wizualnie buty oxford (na zdjęciu) są bardzo smukłe i posiadają nieco niższą i smuklejszą podeszwę. Mają też niższy obcas niż np. równie znane buty derby.

Najbardziej uniwersalna ich wersja to, te wykonane z czarnej licowej skóry. Ten model pasuje do wyjątkowo eleganckich strojów, garniturów, poprzez smoking. Ubierając oxfordy, nie musimy martwić się o to, czy będą nam pasować do stroju- ten typ butów sprawdza się w każdej stylizacji.

W Polsce buty oxford określane są również nazwą wiedenki, z kolei we Francji istnieje dla nich określenie „richelieu”.

Buty oxford-spory o nazwę

Według znawców tematu, obuwie to posiada anglosaski rodowód. Pierwsze modele butów oxford pojawiły się około pierwszej połowy XIX wieku. Według niektórych ta specyficzna nazwa obuwia wywodzi się od nazwy zamku Balmoral w Szkocji. Za ich pochodzeniem może przemawiać ich angielska nazwa „balmoral boots”. Jeszcze inni twierdzą, że nazwa pochodzi od uniwersytetu Oxford, gdzie studenci dla własnej wygody zaczęli używać-trochę kontrowersyjnych jak na tamte czasy, krótkich i wygodniejszych butów za kostkę, określanych mianem „oxonian boots”.